نماد اعتماد الکترونیک چیست ؟

نماد اعتماد الکترونیک چیست ؟2017-03-12T19:36:39+00:00 2017-10-12T12:46:40+00:00 مدیر وب سایت   یکی از عوامل مهم توسعه تجارت الکترونیکی، ایجاد

 

یکی از عوامل مهم توسعه تجارت الکترونیکی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان کاربران خدمات الکترونیکی می باشد.با توجه به بررسی های انجام گرفته ، مهمترین عوامل مراجعه و اعتماد خریداران به کسب و کار های اینترنتی به شرح ذیل می باشند :

۱- شناسایی مالک کسب و کار و امکان مراجعه در صورت بروز اشکال.
۲- کامل و صحیح بودن اطلاعات کالا یا خدمات ارائه شده.
۳- گارانتی محصولات و ارائه خدمات پس از فروش.
۴- واضح بودن روند برگرداندن کالا و بازپس گیری پول.
۵- محفوظ ماندن اطلاعات شخصی و مالی خریداران.
۶۶- تایید امنیت سایت توسط یک موسسه و مرکز ملی اعتماد.

enamad-

طبق مطالعات انجام شده تائید کسب و کار اینترنتی توسط یک موسسه و مرکز ثالث ، بیشترین تاثیر در مراجعه و اعتماد خریداران به کسب و کار اینترنتی را دارد . در این حالت خریدار از محفوظ ماندن اطلاعات خود احساس امنیت بیشتری دارد و اگر از اطلاعات شخصی وی سوء استفاده شو د ، می تواند برای شکایت از کسب و کار اینترنتی متخلف به مراجع قانونی مراجعه نماید.

در ایران مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الکترونیکی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد.

اعطای نماد اعتماد الکترونیکی برای وب‌سایت های تجاری با هدف قانونمند کردن و چارچوب دهی به فعالیت کسب و کارهای اینترنتی در حال انجام می باشد. نماد اعتماد الکترونیکی به شکل یک علامت در بالای سایت‌هایی که از نظر قانونی فعالیت آنان مورد تائید است به نمایش در می آید. ساماندهی سایت‌های تجاری در کشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الکترونیکی به‌خصوص B2C خواهد بود. به نحوی‌که مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌که سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند کرد و حقوق مصرف کنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می کنند.

خریداران می باید با جستجو در فهرست وب سایت های مورد تایید، از صحت “نماد اعتماد الکترونیکی” به نمایش درآمده در وب سایت ها اطمینان حاصل کنند.

یا ساده تر میتوانیم نماد اعتماد الکترونیکی را به صورت زیر تعریف کنیم :

این مقاله هم می تواند برای شما جالب باشد  فروشگاه اینترنتی چیست و چگونه کار می کند ؟

نماد اعتماد الکترونیکی نشانه ای است که از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی که وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران است، به عنوان تاییدیه به فروشگاه‌های اینترنتی داده می‌شود.

مثلا سایت زیر نمونه نماد اعتماد خود را کسب کرده و مورد تایید ستاد سامندهی میباشد

enamad dkharid

انشالله در مقالات بعدی سعی میکنیم در رابطه نماد اعتماد الکترونیک توضیحات بیشتری را ارائه نماییم

در صورتی که هر گونه سئوال و یا مشکلی در رابطه با نماد اعتماد الکترونیک داشتید میتوانید در قسمت نظرات  مطرح نمایید .

امیدواریم مفید واقع شده باشد .

دانلود pdfاز صفحه پرینت بگیرید

ثبت دیدگاه